Bun venit la cursul de Antropologie, octombrie 2020-ianuarie 2021!

Liviu Chelcea (curs)

Iulian Gabor, Silvia Popa, Catalina Tesar, Irina Zamfirescu, Ioana Peikalski, Adriana Sohodoleanu (seminar)

Raluca Creanga (seminar engleza)

Orar:

Seria 1 Sociologie: Marti, 14-16;

Seria 2 Sociologie + Seria Antropologie: Marti, 16-18;

Seria Resurse Umane: Miercuri, 16-18;

Seria Sociologie Engleza: Joi, 18-20.

Prezentare

Antropologia este studiul comparativ al societăţilor umane. Cursul va prezenta conceptele de bază ale disciplinei, diferenţele acesteia faţă de sociologie şi avantajele/ dezavantajele acestui mod de a face cercetare. Pe acest site veţi găsi toate elementele esenţiale pentru a parcurge cu succes cursul si seminarul. Pe parcursul cursului, voi pune accentul pe modalităţile practice şi pe utilitatea perspectivei antropologice asupra fenomenelor sociale contemporane. Vom discuta despre cum pot fi studiate antropologic ritualurile, companiile multinaţionale, mîncarea, hainele, procesele politice, mall-urile, corpul rudenia sau religia. Seminarul va relua într-o formă aplicată conceptele prezentate la curs. La fiecare seminar va trebui sa citiţi 2-3 texte de dimensiuni mici.

Cum ţinem legătura?  Vă rog să vă abonaţi la acest site pentru a ţine legătura. De asemenea, puteţi folosi e-mail-urile celor cu care faceti la seminarii si curs:

gaboriulian@gmail.com

silvia.popa@sas.unibuc.ro

irina.zamfirescu@sas.unibuc.ro

Ioana.piekalski@drd.unibuc.ro

adriana@biscuit.ro

catalina.tesar@unibuc.ro

raluca.creanga@drd.unibuc.ro

liviu.chelcea@unibuc.ro

Logistica sustinere cursuri online

Este pentru multi, foarte probabil, o perioada ciudata pentru a fi student si profesor, dar cu un pic de pregatire problemele pot fi rezolvate:

  • Platforma pe care o vom folosi la cursuri este Google Meet.
  • Adresa de pe care o veti primi este liviu.chelcea@unibuc.ro.
  • La fiecare intilnire veti primi o invitatie pe email de a intra la sesiunea online.
  • Important e sa fiti la email cu citeva minute inainte de inceperea cursului.
  • Vom folosi adresele de email pe care le avem de la secretariat, care reflecta ce ati declarat voi secretariatului.
  • Ideal ar fi sa tineti camerele deschise pe parcursul cursurilor si seminariilor.
  • Ar fi util, de asemenea, sa tineti microfonul pe mut in timp ce vorbesc ceilalti.